2021'de Gelişmenin Anahtarı: Yetenek Artırma ve Yeni Yetenek Edinme

itemeditorimage_6011cfac99a55

2020'de yaşanan büyük ölçekli değişiklikler, iş ihtiyaçlarını havacılık ve otelcilik gibi endüstrilerden daha önce görülmemiş bir ölçekte sürücülük, sağlık hizmetleri ve BT'ye kaydırdı. Bu dönüşüm, çalışanların yeteneklerini artırma ve yeni yetenekler geliştirme ihtiyacını hiç olmadığı kadar pekiştirdi. ManpowerGroup’a ait Transform Talent Podcast'in son bölümünde, SocialTalent CEO'su ve Kurucu Ortağı Johnny Campbell, bu çarpıcı değişim sürecinde yaşanan yetenek artırma ve yeni yetenekler edinme ihtiyacından ve bunun 2021'de başarılı olmanın anahtarı olacağından bahsediyor.

Yetenek artırma ve yeni yetenekler edinmenin tanımlanması

Yetenek artırma ve yeni yetenekler edinme birbiriyle ilişkili, ancak aynı şey değil. Yetenek artırmak yetenekleri güncellemeye benzer ve hala gelişen ve sürekli eğitim gerektiren işlerle ilgilidir. Örneğin, COVID zamanlarında endüstriyel temizlik alanında çalışan birinin tıbbi düzeyde temizlik konusunda yeteneklerini artırması ve yeni şeyler öğrenmesi gerekebilir. Yeni yetenekler edinme ise önceki iş mevcut olmadığında veya daha az talep görmeye başladığında yeni bir iş yetenekleri gerçekleştirmek ile ilgili.

Sürekli öğrenme avantajı

Hem yetenek artırma hem de yeni yetenekler kazanma edimi, özünde, sürekli öğrenme veya “öğrenebilme” arzusuna dayanıyor. Campbell, "Her şey her gün kesinlikle değişiyor ve bu nedenle en iyisi sürekli olarak yeni yetenekler kazanıp geliştirmeniz" diyor. "Bunların bazılarını kullanabilir, bazılarını kullanmayabilirsiniz, ancak sürekli öğreniyorsanız, bir çalışan olarak çok daha fazla fırsata sahip olacaksınız."

Talep edilen insan yetenekleri

Campbell'e göre geleneksel olarak kişilerarası yetenekler veya insan yetenekleri olarak adlandırılan yetenekler daha popüler hale geliyor. Bunlara örnek olarak liderlik, ikna veya etkileme yetenekleri verilebilir. Kurumlar, zorlu yeteneklere sahip görevlerin yerini alabilecek bilgisayarlara ve teknolojiye daha fazla güvendikçe, insanları yönetmek ve strateji oluşturmak daha önemli hale geliyor. Bunlar sürekli yenilenmesi ve artırılması yeteneklerdir. Campbell, "Bu yüzden sağlık hizmetlerindeki istihdamda büyüme görüyoruz çünkü burayı ele geçiren makineler ve robotlar görmediğimiz için insan yetenekleri çok daha fazla önem kazanıyor” diyor. "Ama aynı zamanda işyerinde liderlik, koçluk gibi yetenekler, gerçekten çok yüksek bir eleştirel akıl yürütme ve tüm farklı seçenekleri insan bağlamında değerlendirme yeteneği gerektiriyor."

Çalışanlar nerede olurlarsa olsunlar, herkes ek yeteneklerden veya yeni yeteneklerden faydalanabilir. Yetenek Devrimi ile ilgili daha fazla ayrıntı için Transform Talent podcast'ini dinleyebilirsiniz : https://workforce-resources.manpowergroup.com/the-transform-talent-podcast/season-1-episode-3-upskilling-and-reskilling-the-key-to-surviving-2021-with-johnny-campbell-ceo-co-founder-socialtalent

« GERİ DÖN