Mülakatlar

man_olive02İyi bir mülakatın anahtarı ön araştırmada yatıyor

Mülakatlara hazırlanmak

Mükemmel bir mülakat geçirmenin bir formülü olmamakla birlikte, bu görüşmelerden başarıyla çıkan adaylar genellikle, potansiyel işverenlerinin yaptığı işler ve üstlenecekleri görevler hakkında önceden araştırma yapmış ve kendi deneyimlerini işverenin gereksinimlerine uyarlamış olanlardır.

Araştırma

Mülakat yapanların sık sık gözlemledikleri bir nokta, yeterince ilgi göstererek, söz konusu şirket hakkında, adı ve adresinden daha fazla bilgi edinmiş bir adayla yapılan görüşmenin ne kadar etkileyici olduğudur. Şirket hakkında ve üstleneceğiniz görevle ilgili birçok bilgiyi, sizi mülakata yönlendiren Manpower danışmanınızdan temin edebilirsiniz. Danışmanlar, şirketi ve şirketin yaptığı işin özelliklerini bildiklerinden, size ayrıntılı bir iş tanımı sağlayabilirler. Diğer bilgiler şirketin Internet sitesinden bulunabilir veya doğrudan şirketten temin edilebilir. İlk araştırmalarınızda yanıtsız kalan sorular mülakatta sorulabilir. Ancak, temel sorular, araştırmanızın eksik olduğunu ortaya çıkarır – araştırmalarınızı akıllıca yaptığınızdan emin olun.

Göreve ne kadar uyduğunuzu analiz edin

Belirli bir görev açısından, deneyiminizi ve niteliklerinizi gözden geçirin. İşverenin aradığı yetenekleri seçin ve bu yetenekleri sergilediğiniz durumlardan örnekler verecek şekilde hazırlanın.

Mülakat günü

Yaptığınız hazırlık ve araştırmalar, mülakat günü iyi bir noktadan başlamanızı sağlayacaktır. Mülakat yerine erken gidin ve iş görüşmesine uygun giyinin. Kendinizle ilgili orada bırakabileceğiniz bazı bilgilerin olması faydalı olur; CV’niz, bazı referanslar veya işinizle ilgili bazı örnek çalışmalar gibi. Bunlar mülakatın odak noktasını oluşturabilir. Ayrıca, görüşmecilere sizi hatırlatacak somut bir şeyler bırakmanıza olanak verir.

Mülakattan sonra

Mülakattan hemen sonra birkaç dakika ayırarak, olay henüz hafızanızda tazeyken görüşmenin bir özetini çıkarın: görüştüğünüz kişilerin adları ve iş ile ilgili sorumlulukların tanımı gibi. Mülakatın iyi geçen yönleri ile size sorun çıkaran yönlerini yazın (eğer sizi ararlarsa, bu analiz bir sonraki görüşmenizin çok daha başarılı geçmesine yardımcı olacaktır; eğer aramazlarsa, bir başkası ile yapacağınız görüşmeye daha iyi hazırlanmış olursunuz). Manpower danışmanınızı, mümkün olduğunca çabuk durumdan haberdar edin. Potansiyel işvereninize hakkınızda daha etkili bilgi verebilmemiz için görüşmenin nasıl geçtiğini bilmemiz gerekir.

Son olarak...

Mülakat sürecinde Manpower danışmanınızla yakın temasta olun. Danışmanlarımızın her biri İşe Alım alanında yılların deneyimine sahip olduklarından, yetenek ve niteliklerinizi en iyi şekilde ortaya koymak ve gerçekten istediğiniz bir işi almak için onları arayarak yardım alabilirsiniz.

Mülakatlarda Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar 

İçerik hazırlanmaktadır.